Sposób działania wentylacji grawitacyjnej, najpopularniejszej wentylacji budynków mieszkalnych i nie tylko, pozwala na usuwanie zużytego powietrza, ale tylko przy dogodnych warunkach pogodowych. Na dobre przewentylowanie pomieszczeń przy wykorzystaniu wentylacji grawitacyjnej wpływają także inne czynniki.
Istotną rolę odgrywa temperatura i różnica temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz. Wymiana powietrza powinna zatem być doskonała zimą, gdy ciepło w pomieszczeniach jest nam bardzo niezbędne, natomiast latem może się ona całkowicie zatrzymać, tworząc niebezpieczeństwo cofnięcia się zużytego powietrza i dwutlenku węgla z powrotem do budynku mieszkalnego, będąc zagrożeniem dla zdrowia i życia jego mieszkańców.
Zagrożeniem dla niego mogą także być nieczyszczone lub źle przeczyszczone drogi wentylacyjne kierujące zużyte powietrze kominem na zewnątrz budynku. Duże znaczenie ma także wysokość komina wentylacyjnego. Niestety w domach parterowych i na niskich poddaszach trudno o odpowiednio długi komin. Z tego też powodu nawet mimo zagwarantowania dobrych dróg nawiewu powietrza mamy do czynienia ze słabą lub niewielką wymianą powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.
Wsparciem prawidłowej wentylacji grawitacyjnej w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, gdy zaczęliśmy stosować coraz szczelniejsze drzwi i okna, są nawiewniki, które montuje się w ścianach budynku i między pokojami. Te automatyczne, ciśnieniowe, lub higrosterowane działają dla nas najkorzystniej. Nie zmienia to faktu, że aż 50 procent opuszczającego pomieszczenia ciepła ucieka nam kominem wentylacyjnym wraz ze zużytym powietrzem. Z tego też powodu, gdy mamy tylko taką możliwość powinniśmy przemyśleć konieczność wykorzystania rekuperatorów lub całego systemu wentylacji mechanicznej.