O każdy, najlepszy nawet materac do spania trzeba oczywiście dbać. Jako że nawet na jego powierzchni może zbierać się kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia, należy jak najmocniej ograniczyć ich kontakt z samym materacem. A pomagają w tym przede wszystkim specjalistyczne pokrowce. Jako że jednak występują one w różnych wariantach, nawet ich zakup trzeba sobie przemyśleć, by przypadkiem nie kupić bubla.
Czy pokrowiec na materac powinien być zdejmowany? Nie jest to wymóg, jednakże taka budowa na pewno wpłynie korzystnie na jego ogólną użyteczność. Pokrowce zdejmowane są po prostu praktyczniejsze od tych, które raz mocuje się na materacu i których później nie można z niego ściągnąć. W każdej chwili użytkownik może je bowiem zdjąć, aby np. je przeprać lub po prostu odświeżyć. Jeżeli jednak komuś na tym nie zależy, a chciałby stworzyć właśnie stałą aranżację sypialni, może on rozważyć zakup pokrowca niezdejmowanego. Taki model przez cały czas będzie odpowiednio chronić materac do spania.
Materiał wykonania pokrowca też oczywiście ma znaczenie. Poszczególne pokrowce różnią się od siebie składem. Zazwyczaj wykonuje się je z mieszanki przynajmniej kilku materiałów (np. bawełny, wiskozy i poliestru), jednakże występują one w nich w różnych proporcjach, co decyduje o końcowych właściwościach pokrowca. Dziś jednak wszyscy producenci raczej potrafią zadbać o jakość swoich wyrobów. Tworząc pokrowce na materace, dbają więc o to, by wykazywały się one wysoką odpornością na zabrudzenia i nie wchłaniały wody, a raczej ją odpierały. Kolejna ważna sprawa to atest trudnopalności. Każdy porządny pokrowiec powinien go oczywiście posiadać.
Tak jak jednak nieco inne, bardziej specjalistyczne materace do spania sprawdzają się u alergików, tak samo inne pokrowce będą dla tych osób odpowiednie. Alergik, który źle znosi kontakt z kurzem i roztoczami, powinien poszukać pokrowca wykonanego z niepylącej tkaniny, czyli np. z jakiegoś sztucznego włókna.
Fajny wynalazek te pokrowce. Rozwiązują problem pobrudzeń materaca i higieny.